R 5. oktoober 2018 kell 18
Estonia kontserdisaali fuajee

Näituse „Klaveri soolo“ avamine
Näituse koostaja Virge Joamets

Kui 19. sajandi alul oli soolopianist üksnes üks kontserdil üles astuvatest muusikutest, siis 1850. aastaks oli klaveri sooloõhtu kujunenud enam-vähem seesuguseks, nagu me seda tänapäeval teame. Eelkõige tänu Ferenc Liszti, Sigismond Thalbergi ja Clara Schumanni tegevusele kujunes klaveriõhtu üheks kõige armastatumaks kontserdiliigiks. Ning ehkki uuema aja meelelahutusviiside pealetung on sooloklaveriõhtu populaarsust aja jooksul tublisti vähendanud, on see endiselt euroopaliku kontserdielu üks tähtsamaid vorme. Näitus „Klaveri soolo “ käsitleb klaveriõhtu traditsioonide ja esteetika kujunemist.

R 5. oktoober 2018 kell 19
Estonia kontserdisaal
   
Katia ja Marielle Labèque (Prantsusmaa)
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent Olari Elts

Kavas:
Debussy. Prelüüd müsteeriumile “Püha Sebastiani ohverdus” („Le Martyre de saint Sébastien“)
Vivier. „Siddhartha“
Poulenc. „Fanfare"
Poulenc. Kontsert kahele klaverile ja orkestrile d-moll
Skrjabin. „Ekstaasipoeem“ („Le poème de l’extase“) op. 54

Õed Katia ja Marielle Labèque on klassikalise klaveriduona tegutsenud pool sajandit ning salvestanud ligemale poolsada albumit juhtivatele plaadifirmadele Warner Classics, Decca, Philips, EMI ja Sony. Nende mäng on ergas ja kaasahaarav nii Berio, Boulezi või Ligeti ülikeerukates modernistlikes teostes kui ka minimalistlikes palades või muusikaliseadetes. Tallinnas mängivad Labèque’id Francis Poulenci kaunikõlalise kontserdi kahele klaverile ja orkestrile (1932), milles osavalt põimuvad džässi, Prantsuse šansooni ning Indoneesia gamelani mõjud. Klaverifestivali avakontserdil kõlavad Olari Eltsi ja ERSO esituses veel Maurice Raveli „Valss“ (1920) ning Kanada helilooja Claude Vivieri monumentaalne modernistlik eepos „Siddharta“ (1976).

L 6. oktoober 2018 kell 19
Estonia kontserdisaal

Rudolf Buchbinder (Austria)

Kavas:
Bach. Inglise süit nr 3 g-moll, BWV 808
Beethoven. Sonaat nr 23 f-moll op. 57 “Appassionata”
Schubert. Klaverisonaat B-duur, D960


Esmakordselt Eestis esinev vanameister Rudolf Buchbinder on 71-aastasena endiselt tippvormis ning annab igal nädalal paar-kolm kontserti üle maailma. Algselt imelapsena Viinis furoori tekitanud „Rudist“ on nüüdseks saanud klaverimaailma gigant: ta on salvestanud pea kogu Viini klassikute, Haydni, Mozarti, Beethoveni ja Schuberti loomingu. Beethoveni 32 klaverisonaati on ta terviktsüklina esitanud üle kogu maailma enam kui viiekümnel korral. 2018. aastal kuuekümnendat lavasünnipäeva tähistav Buchbinder esitab Tallinnas muuhulgas ka Beethoveni legendaarse „Appassionata”-sonaadi.

P 7. oktoober 2018 kell 12
Estonia kontserdisaal

„Aastaajad“
Laval eesti noored pianistid

Kavas:
Tšaikovski. Klaveripalade tsükkel „Aastaajad“ op. 37bis

Tšaikovski „Aastaajad“ on tuntuim ning armastatuim romantiliste klaveripalade tsükkel, mille poeetilised kujundid ning kaunid meloodiad haaravad kuulaja jäägitult oma lummusesse. Klaverifestivalil esitavad selle palade kogumiku parimad Eesti noored pianistid Tallinna Muusikakeskkoolist, Georg Otsa nim muusikakoolist ning Tartu Heino Elleri nim muusikakoolist.

P 7. oktoober 2018 kell 17
Estonia kontserdisaal

Leif Ove Andsnes (Norra)

Kavas:
Beethoven. Sonaat nr 17 d-moll („Torm“) op. 31/2 
Janáček. I osa tsüklist „Rohtunud rajal“ („Po zarostlém chodníčku“)
Schumann. „Karneval“ op. 9

The New York Times kuulutas: „Leif Ove Andsnes on pianist autoriteetse elegantsi, jõu ja mõistmisega.“
Wall Street Journal hõiskas: „Oma generatsiooni suurima andega muusik.“

Oma hiilgava tehnika ja läbitungiva interpretatsiooniga on kuulus Norra pianist tähelepanu võitnud kõikjal üle maailma. Tema diskograafiasse kuulub enam kui 30 üliedukat plaati plaadifirmale EMI Classics – soolosalvestused, kammermuusika, orkestrikontserdid.
Andsnes on innukas kammermuusik, Rosendal Kammermuusika Festivali asutaja, endine Risør Kammermuusika Festivali üks kunstilistest juhtides ja California Ojai Music Festivali muusikadirektor alates 2012. aastast. Andsnes on valitud New Yorgi Juilliardi (2016) ja Bergeni Norra Ülikooli (2017) audoktoriks.
Sel hooajal on Leif Ove Andsens New Yorgi Filharmoonikute resideeruv artist, kes annab kontserte Lincolni Keskuses ja teistes maailma esindussaalides koos järgmiste orkestritega: New Yorgi Filharmoonikud, Tonhalle Zürich, Saksa Berliini Sümfooniaorkester, Baieri Raadio Sümfooniaorkester, Bergeni, Londoni, Oslo ja Prantsuse Raadio filharmoonilised orkestrid, New World Symphony jt.

E 8. oktoober 2018 kell 19
Estonia kontserdisaal  

Irina Zahharenkova

Kavas:
Debussy. Klaveripalade tsükkel „Lastenurk“
Ravel. „Öine Gaspard“ („Gaspard de la Nuit“)

Schubert. Sonaat B-duur D. 960 


Irina Zahharenkova on üks armastatumaid ja rahvusvaheliselt edukamaid Eesti pianiste, kelle esinemisi iseloomustavad tugevalt isikupärane stiil, loomulik musikaalsus ning võrratu klaverikäsitlus. Zahharenkova on salvestanud Bachi „Goldbergi variatsioonid“ ja albumi Scarlatti sonaatidega Moskva plaadifirmale Classical Records. 2018. aastal ilmub album Mozarti sonaatidega ning valmimas on ka Bachi 6 partiita salvestus. Klaverifestivalil esitab Zahharenkova erakordselt nõudliku soolokava – kui Raveli kolmeosaline „Öine Gaspard“ on tuntud kui kõrgeima pianistliku virtuoossuse proovikivi, siis Rahmaninovi gigantne Goethe „Faustist“ inspireeritud esimene klaverisonaat on niivõrd kompleksne ja sisutihe, et sellega on publiku ette söendanud tulla vaid vähesed pianistid.

T 9. oktoober 2018 kell 19
Estonia kontserdisaal

Lauri Väinmaa
Vahetekstid: Jüri Aarma

Kavas:
Sisask. „Põhjapolaartaevas“ (4. osa koguteosest „Tähistaeva tsükkel“)

Urmas Sisaski aastakümneid kestnud töö oma tähistaeva-tsükliga, milles helilooja on püüdnud muusikasse seada kõik 88 tähtkuju, kulmineerub viimase, neljanda osaga „Põhjapolaartaevas“. Sisaski maagiliselt loitsiv muusika on leidnud austajaid nii mängijate kui ka publiku hulgas ning „Tähistaeva“ valmimine on Eesti muusika suursündmus.
Tunnustatud pianist ja kauaaegne festivali „Klaver“ kunstiline juht Lauri Väinmaa on paljude Sisaski teoste esmaettekandja ning ka tähistaeva-tsükli viimane osa on valminud tihedas koostöös heliloojaga.
„Põhjapolaartaevas“ on Urmas Sisaski värskeim klaveriteos. See 22-osaline tsükkel paneb väärika punkti 88-osalisele „Tähistaeva tsüklile“, mis katab muusikaga kogu nähtava taevalaotuse. Tähistaeva tsüklis on kõik 88 tähtkuju saanud muusikalise vaste. Igal palal on lisaks tähtkuju nimele ka autori pala luues vallanud tundeid kirjeldav alapealkiri.
Tsükli eelmiste osade „Põhjataevas“, „Lõunataevas“ ja „Ekvatoriaaltaevas“ järel toob „Põhjapolaartaevas“ meid armastatud põhjamaa tähistaevasse tagasi. Suur Vanker, Kassiopeia, Veomees, Kaksikud ja teised tuntud tähtkujud on siin kõrvuti vähemtuntute ja salapärasematega nagu Pegasus, Herkules, Vähk ja Lohe. Tohutu Kaelkirjak on kõrvuti pisikese Hobuga, tsükli lõpetab lummav Põhjakroon.
Loodusrahvad on tähistaevast loonud hulgaliselt müüte. Nad elasid kooskõlas taeva ja maaga, tähistaevas nende kohal ja maa nende jalge all olid üks tervik. Kontserdil jutustab tähtkujude muusika vahel põhjarahvaste tähemüüte Jüri Aarma. Tähistaevas jõuab meieni ka nähtavana – esinejaid ümbritseb salapärane ja imekaunis taevalaotus kogu oma täiuses. Tähistaeva õhtu on suur tähistaevaga koosolemise, selle kuulamise ja vaatamise, looduskõiksusse sulandumise õhtu.


K 10. oktoober 2018 kell 16
Estonia kontserdisaal

„Läänemere kõlad“
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia klaveritudengid
Karolina Žukova, Piret Mikalai, Sven-Sander Šestakov, Maria Magdik,
Arko Narits


Kavas:
Čiurlionis, Eller, Englund, Nielsen, Sibelius, Paderewski, Stenhammar, Sumera, Vītols

Kontsert on pühendatud Eesti ja Läti vabariikide sajandale sünnipäevale, kõlab eesti ja meie Läänemere-äärsete naabrite
muusika.

K 10. oktoober 2018 kell 19 Estonia kontserdisaal
N 11. oktoober 2018 kell 19 Vanemuise kontserdimaja
R 12. oktoober 2018 kell 19 Pärnu kontserdimaja
L 13. oktoober 2018 kell 19 Cēsise kontserdisaal (Läti)

Brazil PianOrquestra / Brasiilia klaveriorkester
Claudio Dauelsberg, Marina Spoladore,
Veronica Fernandes,
Priscila Azevedo, Mako

Kavas:
Bach, Dauelsberg, Rimski-Korsakov, Villa-Lobos, Santoro, Pärt jt

Kümme kätt ja üks ettevalmistatud klaver, Brasiilia muusika koos tantsu ja kujutava kunstiga – tõeliselt unikaalne esitus.
Brazil PianOrchestra kasutab klaverimänguks ebaharilikke tehnikaid, teosed on seatud nii, et muusikud esinevad ühel ja samal klaveril, kasutades nii klaviatuuri, klaverit nii seest kui ka väljast. Brasiilia pianisti Claudio Dauelsbergi loodud ja juhitud ansambel esitab Brasiilia muusikat nii klassikalise ja pop-muusika radadelt (Villa-Lobos, Tom Jobim, Milton Nascimento), kõlavad ka samba, bossa nova, coco, maracatu ja ciranda rahvaviisid. Muusikud tantsivad, mängivad jalgpalli, suhtlevad publikuga ning kõik klaveri sees toimuv on kuvatud ekraanile. Tulemuseks on lummav ja üllatusipakkuv show, mis rõõmustab nii lapsi kui ka täiskasvanuid.

N 11. oktoober 2018 kell 16
Estonia kontserdisaal

Daniel Lebhardt (Ungari)

Kavas:
Schubert. Klaverisonaat G-duur, D.894
Rahmaninov. Klaverisonaat nr 2 b-moll op. 36

Daniel Lebhardt võitis 2014.–2015. aastatel mainekate muusikaagentuuride noore artisti valikmängimised nii New Yorgis kui ka Londonis ning kuulub oma põlvkonna lootustandvaimate klaverikunstnike hulka. Lebhardti mängu iseloomustavad noore muusiku kohta hämmastavalt hea tervikutaju ja süvenemisvõime.N 11. oktoober 2018 kell 19
Estonia kontserdisaal

Jeremy Denk (USA)

Kavas:
Beethoven. Viis variatsiooni teemal „Rule Britannia“ D-duur
Adams. „Taskuvariatsioonid“ („Pocket Variations“)
Bizet. Kromaatilised kontsertvariatsioonid
Mendelssohn. Variatsioonid d-moll („Variations sérieuses“)
Beethoven. Tsükkel „Kaugele armastatule“ („An die ferne Geliebte“), klaverile seadnud Ferenz Liszt
Schumann. Fantaasia C-duur op. 17


Jeremy Denk on Ameerika Ühendriikide üks hinnatumaid klassikalisi pianiste, keda on pärjatud paljude preemiatega, sealhulgas Avery Fisheri auhinna ja ajakirja Musical America aasta instrumentalisti auhinnaga. Denki energiline ja väljendusrikas mäng puudutab publikut otsekõnega, mis kannab endas veendumust ja kirge. Festivalil Klaver esitab Denk põneva valiku klaverivariatsioone erinevatelt heliloojatelt, sealhulgas Ameerika minimalisti John Adamsi uudisteose „Taskuvariatsioonid“ Euroopa esmaettekande ning Schumanni poeetilise fantaasia C-duur.


R 12. oktoober 2018 kell 19
Estonia kontserdisaal

Sten Lassmann
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent Vello Pähn

Kavas:
Debussy. Kolm nokturni
Stravinski. Süit balletist „Tulilind“
Prokofjev. Kontsert klaverile ja orkestrile nr 2, op.16

Klaver 2018 lõppkontserdil esitab festivali kunstiline juht Sten Lassmann Sergei Prokofjevi monumentaalse teise klaverikontserdi, mida loetakse üheks keerulisemaks teoseks kogu klaveriliteratuuris. Lisaks tulevad ettekandele kaks pöördelise tähtsusega orkestriteost, mis mõjutasid kogu kahekümnenda sajandi muusikat: Claude Debussy „Nokturnid“ ja Igor Stravinski süit balletist „Tulilind“. Debussy „Nokturnid“ on esimene mitmeosaline orkestriteos, mis on harmooniliselt ja vormiliselt täielikult vabanenud hilisromantismi tupikust, kuulutades uut heliesteetikat. Stravinski kirjutas fantastilise „Tulilinnu“ legendaarse impressaario Sergei Djagilevi tellimusel – nende edasine koostöö tulemusena sündisid „Petruška“ ja „Kevadpühitsus“ – ning mille 1910. aasta esmaettekandest Pariisis sai alguse Stravinski rahvusvaheline tähelend.
FESTIVALIPILETID  ONLINE